παρεαλεμε
Καλώς ήρθες...είσαι έτοιμος για παρέα λέμε?
παρεαλεμε
Καλώς ήρθες...είσαι έτοιμος για παρέα λέμε?
παρεαλεμε
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


φορουμ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Παρόμοια θέματα
    Αναζήτηση
     
     

    Αποτελέσματα Αναζήτησης
     
    Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
    Πρόσφατα Θέματα
    » Ενεργειακά βραχιόλια ή υψηλής τεχνολογίας δεισιδαιμονία;
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΔευ Δεκ 05, 2011 6:30 pm από Admin

    » Ποια βιταμίνη είναι η Νέα βιταμίνη D;
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2011 5:43 pm από Admin

    » Marco Simoncelli: Το παιδί με την αφάνα
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2011 6:54 am από kastanas

    » 28 Οκτωβρίου
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:46 pm από Admin

    » Ντίνος Ηλιόπουλος
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:40 pm από Admin

    » καλώς σας βρήκα και εγώ.
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:38 pm από Admin

    » Προσοχη!!
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΠεμ Οκτ 27, 2011 10:19 am από gerakont

    » Το σωστό βιογραφικό και πώς να το φτιάξετε
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22, 2011 4:50 pm από Admin

    » 22 ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΩΡΑ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑΣ
    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16, 2011 8:27 pm από gerakont


     

     Δολοφονία 44χρονου

    Πήγαινε κάτω 
    ΣυγγραφέαςΜήνυμα
    Janine
    moderator
    moderator
    Janine


    Αριθμός μηνυμάτων : 256
    Reputation : 20
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Δολοφονία 44χρονου  Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Δολοφονία 44χρονου    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:20 pm



    Μία τραγική ιστορία εκτυλίχθηκε χθες … Ένας άνθρωπος, εντελώς αδιάφορο εάν είναι Έλληνας, Πακιστανός, μουσουλμάνος ή χριστιανός, δολοφονήθηκε βίαια, βάναυσα και εντελώς άδικα, καθώς φαίνεται ότι διέπραξε δύο μείζονα σφάλματα. Κυκλοφορούσε ξημερώματα …
    ασυνόδευτος και διέμενε στο κέντρο της Αθήνας… Το γεγονός ότι έτρεχε με μία κάμερα στο χέρι επειδή θα πήγαινε τη γυναίκα του στο νοσοκομείο αποτελεί την κορύφωση αυτού του σύγχρονου δράματος, όπως ακριβώς την φανταζόντουσαν και την περιέγραφαν οι αρχαίοι τραγικοί. Η θλίψη όλων όσων ακούσαμε την είδηση αυτή δεν έχει όριο. Η οργή μας επίσης. Όχι στοχευμένα κατά των οικονομικών μεταναστών/λαθρομεταναστών/αλλοδαπών, όπως μπορεί να φαντάζονται όσοι ψάχνουν εχθρούς και αντιπάλους, αλλά πρωτίστως κατά ενός κράτους που δεν έχει φροντίσει προκειμένου εν έτη 2011 να μπορείς να κυκλοφορείς στο κέντρο της Αθήνας χωρίς τέτοιο κίνδυνο. Ο άτυχος συμπολίτης μας δολοφονήθηκε για μία βιντεοκάμερα!!! Το γεγονός αυτό από μόνο του επαναφέρει στο προσκήνιο μερικά βασικά ζητήματα και ερωτήματα:
    1. Ποιος και γιατί επέτρεψε σιωπηρά και μεθοδικά τα τελευταία χρόνια τη μετατροπή ενός μεγάλου τμήματος του κέντρου της Αθήνας, σε πραγματικό γκέτο οικονομικών μεταναστών ή/και λαθρομεταναστών, παραδίδοντας ουσιαστικά στους τελευταίους την εξουσία ελέγχου της περιοχής και εγκαταλείποντας στο έλεος της τοπικής μαφίας του πολίτες που ανέκαθεν διέμεναν στις ιστορικές αυτές περιοχές;;; Ποιανού στρατηγικό σχέδιο αποτελεί - μια και αποδεδειγμένα δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να ελέγχουμε τα σύνορά μας για την παράνομη είσοδο μεταναστών - η γκετοποίηση/σαρδελοποίηση στο κέντρο των Αθηνών;;;
    2. Ποιοι είναι αυτοί που ήδη από χθες εκμεταλλεύονται αυτό το τραγικό γεγονός για να στρέψουν τους μεν κατά των δε;;;
    3. Γιατί συνδέεται, από όσους το πράττουν, η εγκληματικότητα αποκλειστικά και μόνο με συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων ή φυλής;;; Πραγματικά πιστεύει κάποιος ότι η πείνα είναι προνόμιο ή χαρακτηριστικό π.χ. μόνο των μαύρων ή των Πακιστανών ή των Μαροκινών;;; Δυστυχώς οι εγκληματικές ενέργειες, ακόμη και οι πλέον βίαιες, συνδέονται αναπόσπαστα με την οικονομική και βιοτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο θύτης. Για να προλάβω όσους θα σπεύσουν να παρερμηνεύσουν τα λόγια μου, εννοείται και θεωρώ καταδικαστέες και ουδόλως δικαιολογητέες τις πράξεις αυτές. Όμως επιρρίπτω την πρώτη ευθύνη στην «συντεταγμένη» πολιτεία η οποία θεωρώ όχι ότι δεν μπορεί, αλλά ότι δεν επιθυμεί να αντιμετωπίσει ουσιαστικά και πραγματικά το μείζον ζήτημα της λαθρομετανάστευσης, έχοντας εν τέλει επιτρέψει τη δημιουργία στρατιών από πεινασμένους και έτοιμους για όλα παρανόμων μεταναστών. Το χειρότερο, δε, όλων αυτών είναι ότι οι τελευταίοι έχουν οργανωθεί σε ισχυρές συμμορίες και δρουν ως σύγχρονη μαφία στις περιοχές που ελέγχουν, υπό το «άγρυπνο(;)» βλέμμα της αστυνομίας. Ως πότε επιτέλους; Πρέπει να θρηνήσουμε και άλλα θύματα; Σε ποιο αριθμό θυμάτων θα ευαισθητοποιηθεί κάποιος αρμόδιος;
    4. Ποιες είναι οι ομάδες όσων υποστηρίζουν ότι πρέπει όποιος θέλει να εισέρχεται στη χώρα χωρίς έλεγχο; Παρακαλούνται ονομαστικά και ευθαρσώς να το δηλώσουν και να προσέλθουν να παραλάβουν δυο-τρεις να τους φιλοξενήσουν στα σπίτια τους; Άλλως να σιωπήσουν μπροστά στο σημερινό δράμα…
    5. Ποιοι είναι αυτοί οι οποίοι αναλαμβάνουν να «καθαρίσουν» το ζήτημα με βίαιες ενέργειες και αντεπιθέσεις κατά των αλλοδαπών/λαθρομεταναστών, επιβαρύνοντας και επιτείνοντας την ήδη εκρηκτική κατάσταση; Αυτούς του αυτοαποκαλούμενους ακροδεξιούς (προβοκάτορες θα τους πω εγώ) δεν τους γνωρίζει κανείς; Είναι και αυτοί γνωστοί-άγνωστοι;
    Εν κατακλείδι:
    Δυστυχώς μάλλον προκύπτει ότι τίποτα δεν έχει αφεθεί στην τύχη του. Ότι συμβαίνει δεν είναι τυχαίο κι ας δείχνει ως τέτοιο!
    Το σύγχρονο ελληνικό κράτος, με τις μυστικές του υπηρεσίες και την μυστική του διπλωματία σε όλα τα επίπεδα έχει εδώ και χρόνια αποφασίσει να ακολουθήσει το παράδειγμα και άλλων δυτικών και πολιτισμένων χωρών.
    Αντί, λοιπόν, να ελέγξει και να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την είσοδο των λαθρομεταναστών στην χώρα, έχει επιλέξει έναν άλλο τρόπο, που εκ πρώτης δείχνει απλώς πιο οικονομικός, αλλά ουσιαστικά εξυπηρετεί και άλλους παράλληλους στόχους. Δημιουργεί, λοιπόν, γκέτο εντός του αστικού ιστού της πρωτεύουσας, τους παραχώνει εκεί μέσα όλους, τους αφήνει σε αυτό το χώρο να πεινούν, να αυτοεξυπηρετούνται ( με δικά τους – παράνομα εννοείται – εστιατόρια, κουρεία, μίνι μάρκετ, τηλεφωνεία κ.τ.λ.) και να διαβιούν όπως όπως, αδιαφορώντας για το τι συμβαίνει εκεί και χωρίς να χρησιμοποιεί μεγάλη δύναμη για να τους ελέγχει. Απλώς επιβλέπει την περίμετρο…
    Από τη στιγμή που η πολιτεία δεν πράττει τίποτα προς την κατεύθυνση του ελέγχου τους το ρόλο αυτό αυτόκλητα αναλαμβάνουν οι ίδιοι… οι πιο έξυπνοι και οι πιο επιτήδειοι από αυτούς οι οποίοι λογικά αυτοοργανώνονται. Μιας και δεν ελέγχονται λ.χ. από το υγειονομικό ή το Δήμο, την «άδεια» για τη λειτουργία ενός υποτυπώδους εστιατορίου τη δίνει η τοπική μαφία. Ομοίως αστυνομεύονται οι περιοχές αυτές. Βεβαίως, μιας και δεν υπάρχει συνταγμένο όργανο ελέγχου, ορισμένες φορές έχουμε «σύγκρουση εξουσιών» στους χώρους αυτούς, κάθε φορά που ακούμε στις ειδήσεις ότι «…συνεπλάκησαν σήμερα στον Άγιο Ελευθέριο ομάδες μεταναστών με καδρόνια, ξίφη και κάθε είδους όπλα. Απολογισμός τόσοι τραυματίες ή και νεκροί…».
    Το καλύτερο βεβαίως είναι ότι σε αυτή την μπαρουταποθήκη μπορείς ανά πάσα στιγμή να ρίξεις ένα σπίρτο, είτε σκοτώνοντας το κοριτσάκι ή το αγοράκι ενός κακόμοιρου μετανάστη, είτε σκοτώνοντας ένα νεαρό άνδρα για μία βιντεοκάμερα. Η μεγάλη …επιτυχία αυτού του σχεδίου είναι η μάζα, που ούτως ή άλλως περνάει δύσκολες μέρες και ψάχνει ασταμάτητα κάποιον να μισήσει, και η οποία βρίσκει επιτέλους «στόχο»! Με τον τρόπο αυτό βέβαια λειτουργεί όσο ποτέ άλλοτε το διαίρει και βασίλευε, …αρχαία μέθοδος!
    Δυστυχώς για τα άρρωστα μυαλά που σκέφτηκαν και δημιούργησαν ή συνειδητά επέτρεψαν τη δημιουργία του γκέτο, υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Και αυτοί είναι όσοι επέλεξαν ατυχώς να εξακολουθήσουν να διαμένουν σε αυτές της περιοχές της Αθήνας, όπως είχε πράξει και το τελευταίο θύμα αυτού του παραλογισμού…
    Προς την δυστυχή σύζυγο, χήρα και μητέρα τριών ορφανών, εκφράζω/ουμε την τεράστια θλίψη και τον πόνο μου/ας. Ελπίζω αυτή η καταστροφική πολιτεία τουλάχιστον την έσχατη ώρα να σταθεί δίπλα σας. Εάν δεν το πράξει έχουμε εμείς όλοι χρέος να το κάνουμε. Και θα το κάνουμε ευχαρίστως… Συλλυπητήρια!



    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ tromaktikou
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Janine
    moderator
    moderator
    Janine


    Αριθμός μηνυμάτων : 256
    Reputation : 20
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Δολοφονία 44χρονου  Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: M' ένα παράπονο    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:24 pm

    Και με πιάνει το παράπονο ρε φίλε, ξημερώματα. Όχι για πάρτη μου, αλλά για το παιδί μου, το παιδί σου, τα παιδιά του τόπου μου. Και πως να αντιδράσω και τι να κάμω...
    Αφού η δική μου αλήθεια δε μοιάζει να είναι η αλήθεια των "αρχόντων" και σιγά σιγά αρχίζω να φοβάμαι μπας και δεν είναι και η αλήθεια των φίλων μου...

    Έλεγα πως θα ΄χα άλλες έγνοιες σήμερα. Μας ήρθαν όμως κακά μαντάτα, τα τραγικά, για το παλικάρι που σκότωσαν στην Αθήνα, μας ήρθαν και τ' άλλα, τα λιγότερο σημαντικά απ' ότι η απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής (και κατ' αυτόν τον τρόπο...), τα μαντάτα που 'χουν να κάνουν με την προκοπή του τόπου μας -της οποίας προφανώς έχουν επιληφθεί ανεπρόκοποι- όπως το λουκέτο στο τμήμα του ΤΕΙ της Αμαλιάδας. Και να σου κι άλλη γιαγιά που την κοροϊδέψανε και την κατάκλεψαν, να σου και η υπενθύμιση της τραγωδίας που βίωνε το μικρό κοριτσάκι, βάλε και λίγο από τους κραταιούς μας σκουπιδότοπους, λίγο το 'να, λίγο τ' άλλο κι όλα τους μέσα σε μια μέρα, άλλη μια όμορφη μέρα στην Ηλεία, με τι ψυχή και για τι απ' όλα να (ξανα)γράψεις μετά...

    Κατά πούθε βαδίζουμε βρε αδερφέ. Και κατά πόσο μου φταίνε οι κυβερνήσεις για ότι ζω, για ότι ζούμε; Ωρέ πολύ μου φταίνε. Αλλά να σου 'πω και κάτι άλλο. Τα μέτρησες τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ που πέσανε στην Ηλεία μετά τις φωτιές; Αναλογίστηκες ποιοι τα κουμάνταραν και που κατέληξαν; Όχι δεν μου 'λειψε που δεν τσίμπησα κι εγώ, αυτό που μου 'λειψε, θα μου λείψει και θα σου λείψει είναι που δεν επενδύθηκαν σε όσα άξιζαν τα παιδιά μας να βρουν μπροστά τους σα μεγαλώσουνε. Σε ένα δρόμο που να μην είναι νεκροταφείο, σε υπηρεσίες Υγείας, στην ορθη διαχείριση των σκουπιδιών που κάθε μέρα καίγονται και μας καίνε τα πνεμόνια, στη στήριξη των αναξιοπαθούντων, σε τόσα και τόσα...

    Για στάσου για λίγο και φαντάσου τις καταστροφές που πάθαμε το '07 και το '08 να τις πάθαιναν αλλού. Θες να σου πω αν θα πρόκοβε ο τόπος τους μετά; Καλύτερος θα γενότανε σου λέω. Και με πονάει που αλλού πονάνε τον τόπο τους πιο πολύ απ' ότι εμείς τον δικό μας. Μην μου πεις ότι και 'μεις τον πονάμε το ίδιο, το 'χουμε αποδείξει δεκαετίες τώρα ότι δεν είναι έτσι... Και μην τα ρίξεις όλα στους εκπροσώπους μας, όχι πως δε φταίνε αλλά στην τελική καθρέφτης των μούτρων μας είναι, εμείς τους στηρίζουμε τόσα χρόνια ότι κι αν κάνουν κι αν δεν κάνουν...

    Μας κλείνουν τα σχολειά στα χωριά μας, μας κλείνουν τα ΤΕΙ στις πόλεις μας, παρακαλάμε να μας φτιάξουν το δρόμο, παρακαλάμε να νοσηλευτούμε σ'ένα νοσοκομείο της προκοπής, εκλιπαρούμε να κάνουν πέντε έργα ανασυγκρότησης, δύο έργα ανάπτυξης. Και σκύβουμε και ξανασκύβουμε στην ανάγκη τους να κάνουν πάνω στο ταλαίπωρο το κορμί τούτου του τόπου την... ανάγκη τους. Όχι άλλο κάρβουνο ρε παιδιά...

    Έχω να πω πολλά ακόμη. Αλλά ξημέρωσε και με κατέβαλε η πίκρα, η στεναχώρια, το παράπονο. Άνθρωπος είμαι, λιγοψύχησα. Αλλά θα τα ξανάβρω τα κουράγια μου. Μαζί θα τα ξανάβρουμε πατρίδα...


    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ tromaktikou
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Janine
    moderator
    moderator
    Janine


    Αριθμός μηνυμάτων : 256
    Reputation : 20
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Δολοφονία 44χρονου  Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Ποινή θανάτου...    Δολοφονία 44χρονου  Icon_minitimeΠαρ Μάης 13, 2011 2:25 pm

    Σημερα τσαντισμενος εφυγα απο την δουλεια για να κανω το μεσημεριανο διάλειμμα και δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο την υπαλληλο του μαγαζιου που διατηρει η σύζυγος μου, για να μου πει οτι...


    μας κλεψαν το μαγαζι. Νευριασα, πηγα ασφάλειες, αποτυπωματα, καταθέσεις, μηνύσεις κατα αγνωστων κ.τ.λ. το ποσο ουτε αξιζει ν'αναφερθει 70-80€. Τέλος παντων καποια στιγμη τελειωσα πηγα σπιτι (βρίζοντας σ'ολη την διαρκεια για τα μπασταρδα που με ''ψυρισαν'' και το ενα και το αλλο). Άνοιξα την t.v και τι ακουω.......
    ''Νεκρός, μέσα σε λίμνη αίματος, από χτυπήματα με μαχαίρι βρέθηκε 44χρονος Έλληνας, στη συμβολή των οδών 3ης Σεπτεμβρίου και Ηπείρου. Περίμενε την ετοιμόγεννη γυναίκα του όταν δέχθηκε επίθεση από τρεις αδίστακτους. Ένα τραγικό περιστατικό που αποδεικνύει την εγκατάλειψη του κέντρου της Αθήνας.''
    Κατεβηκε να παρει το αμαξι να παει την γυναικα στο νοσοκομειο να γεννησει και πηρε και την καμερα μαζι. Αυτο ηταν και μοιραιο λάθος του ειπαν να τους την δωσει αρνηθηκε, τον σκοτωσαν, τοσο απλα.............Έμεινα παγωτο, κοκκαλο, αμέσως ηρθε στο μυαλο η σκεψη της γυναικας του να τον φωναζει, να μην απαντα, να κατεβαινει τα σκαλια ετοιμη να γεννησει και να βλεπει τον αντρα της --- νεκρο---- Τι να πεις αυριο μεθαυριο σ' αυτο το παιδακι που θα ρωταει γιατι σκοτωσαν τον ''μπαμπα''; Τελικα ολα ειναι σχετικα ρε φιλε, ολα. Εγω εβριζα γιατι με ''ψυρισαν'' 80€ και την ιδια στιγμη καπου αλλου καποιος βιωνει μια τραγωδια.--- Ωραια κοινωνια καναμε τελικα, φιλε, δημοκρατικη και χαμηλοβλεπουσα μονο που ενδιαμεσα ''φευγουν και αθωοι ανθρωποι χωρις λογο ---- λεπτομερεια επαναφερεται την ποινη του θανατου οσο ειναι καιρος-πριν αρχισουμε να σκοτωνουμε τους υπαιτιους τετοιων εγκληματων εμεισ οι '' φιλησυχοι πολιτες''.

    Υ.Γ. Τι να γραψεις για μπαλα και παοκ τετοιες στιγμες...........



    http://paok-26.blogspot.com/2011/05/blog-post_6320.html
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
     
    Δολοφονία 44χρονου
    Επιστροφή στην κορυφή 
    Σελίδα 1 από 1
     Παρόμοια θέματα
    -
    » Για την νεογέννητη κορούλα του 44χρονου Μανώλη

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
    παρεαλεμε :: Your first category :: ΕΙΔΗΣΕΙΣ-
    Μετάβαση σε: