παρεαλεμε
Καλώς ήρθες...είσαι έτοιμος για παρέα λέμε?
παρεαλεμε
Καλώς ήρθες...είσαι έτοιμος για παρέα λέμε?
παρεαλεμε
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


φορουμ
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Παρόμοια θέματα
    Αναζήτηση
     
     

    Αποτελέσματα Αναζήτησης
     
    Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
    Πρόσφατα Θέματα
    » Ενεργειακά βραχιόλια ή υψηλής τεχνολογίας δεισιδαιμονία;
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΔευ Δεκ 05, 2011 6:30 pm από Admin

    » Ποια βιταμίνη είναι η Νέα βιταμίνη D;
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2011 5:43 pm από Admin

    » Marco Simoncelli: Το παιδί με την αφάνα
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΤρι Νοε 01, 2011 6:54 am από kastanas

    » 28 Οκτωβρίου
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:46 pm από Admin

    » Ντίνος Ηλιόπουλος
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:40 pm από Admin

    » καλώς σας βρήκα και εγώ.
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΔευ Οκτ 31, 2011 8:38 pm από Admin

    » Προσοχη!!
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΠεμ Οκτ 27, 2011 10:19 am από gerakont

    » Το σωστό βιογραφικό και πώς να το φτιάξετε
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΣαβ Οκτ 22, 2011 4:50 pm από Admin

    » 22 ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΩΡΑ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑΣ
    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16, 2011 8:27 pm από gerakont


     

     Η ΑΓΑΠΗ.....

    Πήγαινε κάτω 
    4 απαντήσεις
    ΣυγγραφέαςΜήνυμα
    Janine
    moderator
    moderator
    Janine


    Αριθμός μηνυμάτων : 256
    Reputation : 20
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Η ΑΓΑΠΗ..... Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Η ΑΓΑΠΗ.....   Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΣαβ Μάης 28, 2011 12:04 pm

    Όταν η αγάπη σε καλεί, ακολούθησέ την, μ’όλο που τα μονοπάτια της είναι τραχιά κι απότομα. Κι όταν τα φτερά της σε αγκαλιάσουν, παραδώσου, μ’όλο που το σπαθί που είναι κρυμμένο ανάμεσα στις φτερούγες της μπορεί να σε πληγώσει.Κι όταν σου μιλήσει, πίστεψε την, μ’ όλο που η φωνή της μπορεί να διασκορπίσει τα όνειρά σου σαν το βοριά που ερημώνει τον κήπο.Γιατί όπως η αγάπη σε στεφανώνει, έτσι και θα σε σταυρώσει. Κι όπως είναι για το μεγάλωμα σου, είναι και για το κλάδεμά σου.Κι όπως ανεβαίνει ως την κορφή σου και χαϊδεύει τα πιο τρυφερά κλαδιά σου που τρεμοσαλεύουν στον ήλιο,Έτσι κατεβαίνει κι ως τις ρίζες σου και ταράζει την προσκόλληση τους στο χώμα.Σα δεμάτια σταριού σε μαζεύει κοντά της.Σε αλωνίζει για να σε ξεσταχιάσει.Σε κοσκινίζει για να σε λευτερώσειαπό τα φλούδια σου.Σε αλέθει για να σε λευκάνει.Σε ζυμώνει ώσπου να γίνεις απαλός.Και μετά σε παραδίνει στην ιερή φωτιά της για να γίνεις ιερό ψωμί για του Θεού το άγιο δείπνο.Όλα αυτά θα σου κάνει η αγάπη για να μπορέσεις να γνωρίσεις τα μυστικά της καρδιάς σου και με τη γνώση αυτή να γίνεις κομμάτι της καρδιάς της ζωής.Αλλά αν από το φόβο σου, γυρέψεις μόνο την ησυχία της αγάπης και την ευχαρίστηση της αγάπης,τότε, θα ήταν καλύτερα για σένα να σκεπάσεις τη γύμνια σου και να βγεις έξω από το αλώνι της αγάπης. Και να σταθείς στον χωρίς εποχές κόσμο όπου θα γελάς, αλλά όχι με ολάκερο το γέλιο σου και θα κλαις, αλλά όχι με όλα τα δάκρυά σου.Η αγάπη δε δίνει τίποτα παρά μόνο τον εαυτό της και δεν παίρνει τίποτα παρά από τον εαυτό της. Η αγάπη δεν κατέχει κι ούτε μπορεί να κατέχεται, γιατί η αγάπη αρκείται στην αγάπη.Όταν αγαπάς, δε θα ‘πρεπε να λες: "Ο Θεός είναι στην καρδιά μου", αλλά μάλλον "Εγώ βρίσκομαι μέσα στην καρδιά του Θεού".Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία.Η αγάπη δεν έχει καμιά άλλη επιθυμία εκτός από την εκπλήρωσή της. Αλλά αν αγαπάς κι είναι ανάγκη να έχεις επιθυμίες, ας είναι αυτές οι επιθυμίες σου: Να λιώσεις και να γίνεις σαν το τρεχούμενο ρυάκι που λέει το τραγούδι του στη νύχτα.Να γνωρίσεις τον πόνο της πολύ μεγάλης τρυφερότητας.Να πληγωθείς από την ίδια την ίδια τη γνώση σου της αγάπης. Και να ματώσεις πρόθυμα και χαρούμενα.Να ξυπνάς την αυγή με καρδιά έτοιμη να πετάξει και να προσφέρεις ευχαριστίες για μια ακόμα μέρα αγάπης. Να αναπαύεσαι το μεσημέρι και να στοχάζεσαι την έκσταση της αγάπης.Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιάΚαι ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ’ έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.


    Gibran Khalil GibranΑπό: "Ο Προφήτης, Ο κήπος του Προφήτη".

    http://hvasso53.wordpress.com/2009/02/25/gibran-kahlil-gibran/
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Janine
    moderator
    moderator
    Janine


    Αριθμός μηνυμάτων : 256
    Reputation : 20
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Η ΑΓΑΠΗ..... Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Στην πύλη του Ναού Gibran Kahlil Gibran    Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΣαβ Μάης 28, 2011 12:18 pm

    Ήταν μονάχα χτες που στάθηκα στην πύλη του ναού.Ρωτώντας τους περαστικούς για τα μυστήρια και τις χαρές της αγάπης.Και πέρασε ένας άντρας, μεσόκοπος στα χρόνια, μα γερασμένος και με ύφος βλοσυρό, κι απήντησε:Η αγάπη είναι μια έμφυτη αδυναμία που κληρονομήσαμε από τον πρώτο άνθρωπο.Μετά ένας νέος, δυνατός, γεροδεμένος στο σώμα και στα μπράτσα, ήρθε τραγουδώντας:Η αγάπη είναι μια απόφαση που συνοδεύει τη ζωή μας κι ενώνει την τωρινή εποχή με αυτές που πέρασαν και με αυτές που θα έρθουν.Κι ύστερα μια γυναίκα, με λυπημένο πρόσωπο, πέρασε κι αναστενάζοντας είπε:Η αγάπη είναι θανατερό φαρμάκι που οχιές μαύρες και φοβερές σκορπούν στο διάστημα μέσα από την άβυσσο της κόλασης, έτσι που να πέφτει σαν δροσιά στην ψυχή την διψασμένη κι από αυτή μεθά η ψυχή για λίγο, να συνέρχεται μετά για ένα χρόνο και να πεθαίνει για έναν αιώνα.Αλλά μια νέα κόρη, ροδαλή και με τα χείλη γελαστά, είπε:Κοιτάξτε, η αγάπη είναι νέκταρ που οι νύφες της αυγής χύνουν για τους δυνατούς, για να σταθούνε δοξασμένοι μπροστά στ αστέρια της νύχτας και ολόχαροι μπροστά στον ήλιο της μέρας.Και μετά ήρθε ένας άντρας με μαύρο επίσημο μανδύα και με αχτένιστη γενειάδα που έπεφτε στο στήθος του, και είπε αυστηρά:Η αγάπη είναι μια βλακεία που έρχεται με το χάραμα της νιότης και φεύγει με τη δύση της.Και κάποιος άλλος τον ακολούθησε, με όψη ακτινοβόλα και γαλήνια, κι είπε με ήρεμη χαρά:Η αγάπη είναι μια ουράνια σοφία που φωτίζει το μέσα μάτι μας και το έξω, έτσι που να μπορούμε να θωρούμε όλα τα πράγματα σαν να ήμασταν θεοί.
    Και τι είναι αυτό που ονομάζουμε αγάπη;Πείτε μου, ποιο είναι αυτό τα απόκρυφο μυστικό που κρύβεται πίσω από την όψη της ζωής μας, και ζει μέσα στην καρδιά της ύπαρξης μας;Ποια είναι αυτή η τεράστια δύναμη που στέκεται σαν αιτία για όλα τα αποτελέσματα και σαν αποτέλεσμα για όλες τις αιτίες;Ποια είναι αυτή ζωογόνα πνοή που ενώνει το θάνατο και τη ζωή κι απ αυτά δημιουργεί ένα όνειρο ποιο παράξενο κι από τη ζωή και πιο βαθύ από το θάνατο;Πείτε μου, αδέλφια μου, πείτε μου, ποιος από εσάς δεν θα ξυπνούσε απ αυτό τον ύπνο της ζωής, όταν το πνεύμα σας θα ένιωθε το άγγιγμα των λευκών δακτύλων της αγάπης;Ποιος από εσάς δε θα παρατούσε τον πατέρα του, τη μητέρα και τον τόπο του αν τον καλούσε η κορασιά που αγαπά η καρδιά του;Ποιος από εσάς δε θα διέσχιζε την έρημο, δε θα σκαρφάλωνε στο βουνό, δε θα ταξίδευε στις θάλασσες, για να βρει εκείνη που λαχταρά η ψυχή του;Ποιος νιος, αλήθεια, δε θα πήγαινε ως το πιο μακρινό σύνορο της γης αν τον περίμενε εκεί κάποια που η ανάσα της, η φωνή και το άγγιγμα της θα του ήταν τόσο γλυκό και ζωογόνο;Ποιος άντρας δεν θα καίγε τη ψυχή του σαν θυμίαμα μπροστά σ ένα θεό που βλέπει τη λαχτάρα και εισακούει την προσευχή του; Εξάγνισα τα χείλη μου με την ιερή φωτιά για να μιλήσω για την αγάπη, αλλά όταν άνοιξα τα χείλη μου, ένιωσα ότι ήμουν άφωνος.Πριν γνωρίσω την αγάπη, συνήθιζα να τραγουδώ τα τραγούδια της αγάπης, αλλά όταν γνώριζα την αγάπη, οι λέξεις στα χείλη μου έγιναν μόνο ανάσα κι οι μελωδίες μέσα στα στήθη μου έπεσαν σε βαθιά σιωπή.Πριν, αν με ρωτούσες για τα μυστικά και τα μυστήρια της αγάπης, θα σου απαντούσα πρόθυμα και με σιγουριά.Αλλά τώρα που η αγάπη με στόλισε με το χιτώνα της, έρχομαι εγώ, με τη σειρά μου να σε ρωτήσω για τους τρόπους και τα θαύματα της αγάπης.Ποιος από εσάς μπορεί να μου απαντήσει;Έρχομαι να σας ρωτήσω για τον εαυτό μου και για αυτό που είναι μέσα μου.Ποιος από εσάς μπορεί να αποκαλύψει την καρδιά μου στην καρδιά μουκαι να φανερώσει τον εαυτό μου στον εαυτό μου;Πείτε μου τώρα, τι φωτιά είναι αυτή που καίει μέσα στα στήθη μου και παίρνει τη δύναμη μου και λιώνει τις ελπίδες και τους πόθους μου;Ποια χέρια είναι αυτά, ανάλαφρα, ευγενικά, μαγευτικά, που αγκαλιάζουν το πνεύμα μου στις ώρες της μοναξιάς του και χύνουν στην κούπα της καρδιάς μου κρασί ανάμεικτο με την πίκρα της χαράς και τη γλύκα του πόνου;Ποια φτερά είναι αυτά που χτυπούν γύρω απ το κρεβάτι μου στη μακρά σιωπή της νύχτας, έτσι που να μένω ξάγρυπνος και να παρατηρώ χωρίς να ξέρω τι, να αφουγκράζομαι αυτό που δεν ακούω και ν ατενίζω αυτό που δεν βλέπω, να διαλογίζομαι αυτό που δεν κατανοώ και να κατέχω αυτό που δεν έχω αποκτήσει.Αχ, άγρυπνος μένω και αναστενάζω, γιατί, για μένα, ο αναστεναγμός κι η θλίψη είναι ποιο αγαπητά από τον ήχο του γέλιου και της χαράς.Ξάγρυπνος μένω στα χέρια μιας άγνωστης δύναμης που με σκοτώνει και μετά με αναζωογονεί….
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Reputation : 19
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2010

    Η ΑΓΑΠΗ..... Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΑΓΑΠΗ.....   Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΚυρ Μάης 29, 2011 11:03 am

    Σοφα λογια bravoo
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    https://parealeme.forumgreek.com
    adespoti
    moderator
    moderator



    Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Reputation : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/08/2011

    Η ΑΓΑΠΗ..... Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΑΓΑΠΗ.....   Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 14, 2011 9:31 pm

    Τι είναι αγάπη...

    «Τι είναι αγάπη; Αυτή η λέξη έχει καταλήξει να σημαίνει τόσα πολλά πράγματα, είναι τόσο αλλοιωμένη, που τη χρησιμοποιώ με βαριά καρδιά. Όλοι μιλάνε για αγάπη – κάθε περιοδικό και κάθε εφημερίδα και κάθε ιεραποστολή μιλάει ατέλειωτα για αγάπη. Αγαπάω τη χώρα μου, αγαπάω το βασιλιά μου, αγαπάω κάποιο βιβλίο, αγαπάω το Θεό. Είναι η αγάπη μια ιδέα; Αν είναι, μπορεί να καλλιεργείται, να τρέφεται, να γαλουχείται, να άγεται και να φέρεται, να διαστρεβλώνεται μ’ όποιο τρόπο θέλετε. Όταν λέτε ότι αγαπάτε το Θεό: τι σημαίνει; Σημαίνει ότι αγαπάτε μια προβολή του εαυτού σας ντυμένου με ορισμένη μορφή ευπρέπειας, ανάλογα με το τι νομίζετε ότι είναι ανώτερο και ιερό· έτσι λοιπόν το να λέτε «αγαπώ το Θεό» είναι πέρα για πέρα ανοησία. Όταν λατρεύετε το Θεό, λατρεύετε τον εαυτό σας – και αυτό δεν είναι αγάπη. Επειδή δεν μπορούμε να πετύχουμε αυτό το ανθρώπινο πράγμα που λέγεται αγάπη, ξεφεύγουμε σε αφηρημένες ιδέες και έννοιες. Η αγάπη μπορεί να ’ναι τελικά η λύση για όλες τις δυσκολίες του ανθρώπου, όλα του τα προβλήματα και τις οδύνες. Έτσι, λοιπόν, πώς θα ανακαλύψουμε τι είναι αγάπη;»

    Περιληψη απο ένα βιβλίο...με το ερωτημα Τι είναι αγάπη..


    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
    kastanas

    kastanas


    Αριθμός μηνυμάτων : 67
    Reputation : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2010
    Τόπος : αθηνα

    Η ΑΓΑΠΗ..... Empty
    ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΑΓΑΠΗ.....   Η ΑΓΑΠΗ..... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 11, 2011 6:04 am

    δυστυχως την αγαπη την θυσιασαμε στο βωμο της καριερας και του χρηματος.....ειδικα απο το γυναικειο φυλο....... klama
    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
     
    Η ΑΓΑΠΗ.....
    Επιστροφή στην κορυφή 
    Σελίδα 1 από 1
     Παρόμοια θέματα
    -
    » ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
    παρεαλεμε :: Your first category :: ΕΡΩΤΑΣ-
    Μετάβαση σε: